TUNEZJA W 3 WARIANTACH

Biuro Podróży Balkan Express
 
oraz
 
organizator turystyki mgr Bogdan Kurek
 
zapraszają na wycieczkę 

Tunezja w III wariantach

Termin: 15.09 – 22.09.2022

 WARIANT I – WCZASY POBYTOWECENA: 2250 PLN

Cena  zawiera

 • przelot samolotem

 • opłaty paliwowe i lotniskowe

 • transfer lotnisko – hotel – lotnisko

 • zakwaterowanie w hotelu **** – pobyt 7 nocy

 • wyżywienie All Inclusive

 • ubezpieczenie KL, NNW i bagaż

 • opieka polskojęzycznego rezydenta

WARIANT II – WCZASY POBYTOWE Z WYPRAWĄ NA SAHARĘCENA: 2750 PLN 

1 dzień:

Wylot z Katowic/Warszawy (opcjonalnie z Rzeszowa), przylot do Tunezji. Transfer, zakwaterowanie w hotelu 4*.

2 dzień:

Po śniadaniu, czas wolny, wypoczynek, poznanie miejsca pobytu. Po południu wizyta na arabskiej medinie.

3 dzień:

Wyjazd wczesnym rankiem z hotelu (śniadanie w formie pakietu) w kierunku miejscowości El Jem. Obok na równinie w połowie drogi między Sousse i Sfax znajduje się trzeci co do wielkości amfiteatr na świecie. Następnie podążamy do Sfax – jednego z największych miast Tunezji. Jadąc dalej na południe będziemy mogli podziwiać wspaniałe tereny zielonych gajów oliwnych. Dalsza droga przebiega przez miejscowość Gabes w kierunku Matmaty – miejscowości położonej na skraju Sahary w surowym krajobrazie gór Dżebel, gdzie żyją plemiona Berberów. Matmata bywa nazywana wioska Trologdytów, a ponadto zyskała sławę dzięki filmowi „Gwiezdne Wojny”. Tutaj też przewidziany jest obiad w berberyjskiej restauracji. Kolejnym etapem naszej wyprawy będzie miasteczko Douz zwane „Bramą Sahary”. Następnie godzinna przejażdżka na wielbłądach w niesamowitej scenerii pustynnej przy zachodzie słońca. Po wycieczce zakwaterowanie w hotelu na Saharze. Obiadokolacja, czas wolny nocleg.

 

4 dzień:

Wyjazd w kierunku pustyni solnej Chott El Jerid. Następnie przesiadamy się do jeep’ów którymi udajemy się do miasteczka Gwiezdnych wojen. Po drodze zobaczymy słynną skałę zwaną „szyją wielbłąda” a przejazd po wydmach przyniesie nam dreszczyk emocji. Przejedziemy również trasą słynnego Rajdu Paryż – Dakar. Potem wjeżdżamy do gór Atlas, gdzie zwiedzamy dwie zielone oazy górskie. Jedna to Chebika a druga Tamerza, w której będziemy mogli podziwiać „wodospad” i wypić najlepszą miętową herbatę, oraz poznać gościnność tamtejszej ludności. W drodze powrotnej przerwa na obiad, a następnie przejazd Kairouan jednego z siedmiu świętych miast islamu. Podczas krótkiego postoju będziemy mogli podziwiać z tarasu widokowego Wielki Meczet, a następnie odwiedzić sklep z dywanami. Po całych dwóch dniach pełnych wrażeń powrót do hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

 

5 dzień:

Po śniadaniu czas wolny, wypoczynek lub fakultatywnie wizyta w tradycyjnej łaźni parowej – hammamie, a wieczorem po kolacji wspólne wyjście do palarni sziszy na tunezyjską słynną herbatę miętową.

 

6 dzień: (wycieczka fakultatywna)

Po śniadaniu czas wolny wypoczynek. lub przejazd do Tunisu– krótki spacer główną ulicą – Avenue Habit Bourguiba- obok Katolickiej Katedry Św. Vincentego Paula aż do starego arabsko-tureckiego miasta – Mediny – przejazd do muzeum Bardo – największego i najwspanialszego zbioru mozaik rzymskich na świecie, znajdującego się w dawnym Pałacu Beja – przejazd do Kartaginy, zwiedzanie parku archeologicznego, Term Antoniusza, pozostałości rzymskich willi oraz bazyliki – przejazd do Sidi Bou Said –malowniczego miasteczka założonego przez Maurów hiszpańskich w XV w., w trakcie pobytu w miasteczku czas na spacer po starej części miasa – Medinie – powrót do hotelu późnym popołudniem, obiadokolacja.

 

7 dzień:

Po śniadaniu czas wolny lub fakultatywnie wycieczka do Monastyru (Zwiedzanie mauzoleum Habiba Burgiby,Ribat Harthema, Medina). Obiadokolacja, nocleg.

8 dzień:

Transfer na lotnisko, wylot do Polski. Dla chętnych możliwość wykupienia tygodniowego pobytu w hotelu w Tunezji.

Cena  zawiera

 • przelot samolotem

 • opłaty paliwowe i lotniskowe

 • transfer lotnisko – hotel – lotnisko

 • zakwaterowanie w hotelu **** – pobyt 7 nocy

 • wyżywienie All Inclusive podczas pobytu w hotelu -szwedzki stół

 • 2- dniową wycieczkę na Saharę, bilety wstępu w cenie wycieczki

 • ubezpieczenie KL, NNW i bagaż

Cena nie zawiera:

 • wycieczek fakultatywnych

 • Tunis i Kartagina – 50 Euro

 • Łaźnia arabska (pobyt ok. 3-4 godz., sauna, gomaż, maseczki)– 20 Euro/os.

WARIANT III – WYCIECZKA OBJAZDOWA TUNEZYJSKIE IMPRESJECENA: 3200 PLN

Dzień I :

-Wylot z Katowic/Warszawy (opcjonalnie z Rzeszowa), przelot do Tunezji, transfer do hotelu, zakwaterowanie, czas wolny.

 Dzień II :

-Śniadanie, wyjazd do Tunisu.

-Wycieczka Tunis-Kartagina-Sidi Bou Said

Tunis istnieje już od czasów Kartaginy, ale stolicą państwa stał się dopiero w XIII w. Położony na zachodnim brzegu wielkiego nadmorskiego jeziora posiada sztuczny port połączony kanałem z Zatoką Tuniską. Centrum miasta stanowi reprezentacyjna Aleja Habib Bourguiba (pierwszego prezydenta Tunezji), licząca ponad 1,5 km długości. Wzdłuż niej usytuowane są zarówno nowoczesne budowle, jak i domy pochodzące jeszcze z czasów kolonii francuskiej. Przy alei mieści się też secesyjny gmach Teatru Miejskiego i jedyna katolicka katedra w Tunisie. W centrum znajduje się także medina – stare miasto posiadające orientalny urok. Najstarszą świątynią jest Wielki Meczet z VIII w. Wjechawszy do Tunisu zatrzymamy się na jego głównej ulicy – Avenue Habib Bourguiba, którą dojdziemy wprost do starego, arabsko–tureckiego starego miasta. Będziemy mieli około 1,5 godziny wolnego czasu na zakupy i poznanie miasta. Po posiłku kierujemy się w stronę pobliskiej Kartaginy, do Parku Archeologicznego, w którym zobaczymy Termy Antoniusza (łaźnie rzymskie) i pozostałości rzymskich willi oraz bazyliki. Kartagina jest obecnie szykownym przedmieściem Tunisu. Upaja łagodną wonią eukaliptusa i mimozy. Założona przeszło 3 000 lat temu, zrównana z ziemią przeszło 2 000 lat temu, rozciąga się na ogromnej przestrzeni kryjąc w swych uliczkach termy Antoniusza, liczne wille rzymskie, teatr, ruiny dawnego miasta punickiego. Następnie odwiedzimy Sidi Bou Said, miasteczko założone przez Maurów hiszpańskich w XV wieku, nazywane „perłą wybrzeża tunezyjskiego”. Wzniesione na urwistym brzegu, góruje nad niewielkim portem urzekając turystów biało – niebieską tonacją domostw. Idąc drogą prowadzącą na wzgórze dojdziemy do przytulnej kawiarni, z której tarasu rozciąga się widok na morze. Serwowana na sposób tunezyjski słodka herbata zielona z dodatkiem mięty ( miętowa ) z nasionami sosny pinii smakuje tu najlepiej. Przy fajce wodnej, napełnionej tytoniem jabłkowym można spędzić leniwe popołudnie.

-Powrót do hotelu, kolacja i czas wolny.

 Dzień III :

-Po śniadaniu wykwaterowanie, przejazd do Dougga.

Na wzgórzu Dougga wznoszą się ruiny najlepiej zachowanego miasta z epoki rzymskiej. Jej Kapitol jest jednym z najcenniejszych znanych zabytków rzymskich. Pierwszym etapem naszej wycieczki jest Miasto Thugga (dzisiaj Dougga) zostało zbudowane na wysokości 500 m, na opadającym w dół płaskowyżu, który okalał nizinne uprawy zboża, stanowiące główne bogactwo. Zobaczymy antyczny teatr z II w n.e. na ok. 4 000 widzów, Kapitol poświęcony czci Jowisza, Junony i Minerwy, Świątynię Caelestis, fragmenty domów z mozaikami, termy letnie i zimowe.

-Przyjazd do Tabarki, miasta w północno-zachodniej Tunezji, w gubernatorstwie Jendouba, położonego nad Morzem Śródziemnym. Miasto jest kurortem turystycznym. Znajdują się tam pole golfowe oraz muzeum korka.

-Zakwaterowanie w hotelu, zwiedzanie miasta, kolacja i czas wolny.

 Dzień IV :

-Po śniadaniu wykwaterowanie, przejazd do Ain Draham.

Od czasów protektoratu francuskiego Ain Drahem ( nazwa oznacza źródło pieniędzy, przywołując ciepłe siarkowe źródła używane już przez Rzymian w starożytności) -stanowi ośrodek wypoczynkowy. Poprzez swoje domy z czerwonymi dachami z płytek, jego gęsty las z dębów korkowych, bogactwo zwierzyny łownej, w tym dziki, przypomina alpejskiej wioski, zachęca we wszystkich porach roku do polowań, świeżość klimatu zaś zachęca do turystyki konnej lub rowerem górskim i hydroterapia.

-Czas wolny w Ain Draham

-Lunch na trasie

Park archeologiczny w Sbeitla

Z czasów rzymskich w Sbeitla zachowały się pozostałości forum,  świątyń poświęconych Junonie, Jowiszowi i Minerwie (tzw. Trójcy Kapitolińskiej). Wejście na forum prowadzi przez monumentalną bramą, wzniesioną przez cesarza Antoninusa Piusa. W innej części kompleksu wykopalisk natrafiono także na resztki nimfeum, teatru i amfiteatru. Z okresu wczesnego chrześcijaństwa pochodzą ruiny siedmiu bazylik z V i VI wieku n.e. (jest to jeden z największych zespołów chrześcijańskich w Afryce). Kościoły są trój- lub pięcionawowe i mają charakterystyczne dla Sufetuli dwie naprzeciwległe apsydy. Do najważniejszych bazylik zalicza się bazylikę Witalisa, wzniesiona w V wieku na miejscu dawniejszej willi rzymskiej. Budynek ten ma 50 metrów szerokości i 25 metrów długości. W pobliżu znajduje się także bazylika Bellatora, nazwana od imienia biskupa. W pobliskiej wolnostojącej kaplicy Jucundusa przechowywane są relikwie katolickiego biskupa, zamęczonego na śmierć przez Wandalów.Wśród innych zabytków na terenie wykopalisk zachowały się m.in. kościół Serwusa, łuk triumfalny Dioklecjana, rzymska agora i pozostałości term. Brzegi pobliskiej Wadi Sbeitla spina starożytny most rzymski, do dziś wykorzystywany przez mieszkańców Sbeitla.

Zakwaterowanie w hotelu w Gafsa, kolacja i czas wolny.

 Dzień V :

-Po śniadaniu czas wolny lub wycieczka fakultatywna Czerwona Jaszczurka.

Linia kolejowa w wąwozie została wybudowana na początku XX wieku w celu transportowania urobku z kopalni. Na swój czas była dużym wyzwaniem inżynieryjnym. Obecnie linią tą jeździ pociąg turystyczny „Czerwona Jaszczurka” (fr. Lézard rouge). Skład jego stanowią historyczne salonki z pociągu beja Tunisu z 1910. Pociąg wyrusza z Al-Matlawi, jedzie przez wąwóz i wraca. Podróż trwa około 40 minut z kilkoma postojami po drodze.We wrześniu 2009 w rejonie wąwozu zaczęły padać obfite deszcze, które doprowadziły do kataklizmu rzadko spotykanego na terenach pustynnych – rozległej powodzi. Zalane zostały miasta Redeyef i Moulares. Spiętrzona woda szukała swojego ujścia w dolinie Selja. Cała infrastruktura linii została zmieciona z powierzchni ziemi – tory, wiadukty, nasypy. Wagony na bocznicy przy kopalni zostały powywracane. Linia została odbudowana i po roku ruch został przywrócony.

-Wykwaterowanie z hotelu, przejazd do Nefty

Miasto i saharyjska oaza w środkowo-zachodniej Tunezji, przy północno-zachodnim krańcu Wielkiego Szottu, ok. 36 km na wschód od przejścia granicznego z Algierią . Nazywane miastem tysiąca kopuł. Starówka znajduje się na stoku wzgórza wzdłuż głębokiego wąwozu LaCorbeille z palmowym gajem nawadnianym przez liczne bijące tu źródła. Z platformy widokowej można podziwiać widoki na miasto, pustynie i szotty.

-Zakwaterowanie w hotelu, lunch.

-Wycieczka na jeepach rajd safari 4×4

Przesiądziemy się do samochodów terenowych, którymi udamy się do miasteczka „Gwiezdnych Wojen”. Po drodze zobaczymy słynną skałę zwaną „szyja wielbłąda” oraz poczujemy adrenalinę jadąc po wydmach, trasą słynnego rajdu Paryż – Dakar. Kolejnym punktem programu jest wizyta w oazie górskiej. Chebika usadowiona jest u stóp wąwozu, z którego wypływa przepiękny strumień. Oazy leżące w pustynnych górach Atlasu Saharyjskiego swe istnienie zawdzięczają znajdującym się tam źródłom słodkiej wody.

– Kolacja i czas wolny.

 Dzień VI :

-Po śniadaniu wykwaterowanie, przejazd do  Touzer, położone jest przy północnym krańcu Wielkiego Szottu ( Chott el Jerid ), w oazie, na Saharze, na przesmyku między szottami: Wielkim i Szatt alGharsa.

-Dorożka+zoo (fakultatywna)

-Czas wolny w Touzer

-Przejazd nad jezioro słone ( Chott el Jerid )

Podziwiać będziemy Chott El Jerid – największe słone jezioro w Tunezji. Jezioro stanowi największy słony obszar na Saharze, liczący według różnych źródeł od 5000 km² do 7000 km² powierzchni. Ze względu na ekstremalne warunki klimatyczne, średnie roczne opady sięgające zaledwie ok. 100 mm i temperatury dochodzące do 50 °C, woda wyparowuje z jeziora. W miesiącach letnich jezioro wysycha niemal zupełnie.Do ciekawostek należy fakt, że jezioro zostało wykorzystane na plener serii filmów Gwiezdne Wojny.

-Przejazd do Douz miasta w centralnej Tunezji, znanego jako Brama Sahary lub Wrota Sahary. Douz to oaza z gajami palmowymi. W dawnych czasach Douz był ważnym miejscem postoju na transsaharyjskim szlaku karawanowym. Obecnie jest ośrodkiem turystycznym. Turyści mogą wjechać tu na pustynię na wielbłądzie, motocyklami lub pojazdem z napędem na cztery koła.

-Przejeżdżka na dromaderach – okrętach pustyni (fakultatywnie)

-Przejazd do Matmaty, gdzie zobaczymy  wydrążone w skałach domostwa troglodytów.  Na południu miejscowości znajduje się tzw. Kraina ksarów – ufortyfikowanego osiedla berberyjskie na szczytach wzgórz. Najważniejszym elementem są kilkukondygnacyjne obronne spichlerze tzw. ghorfas. -Zakwaterowanie w hotelu.

 Dzień VII :

-Po śniadaniu wykwaterowanie, przejazd do amfiteatru w El Jem, zbudowanego w latach 230-238 n.e. przez cesarza Gordiana I. Jest on najbardziej spektakularną rzymską budowlą w Afryce Północnej. Zachował się w lepszym stanie niż rzymskie Koloseum i jest trzecim co do wielkości amfiteatrem na świecie.W El Jem znajdują się także ruiny mniejszego amfiteatru, wille rzymskie oraz muzeum z bogatą kolekcją mozaik.

-Wyjazd do Kairouanu, jednego ze świętych miejsc Islamu. Nazwa miasta pochodzi od arabskiego i oznacza obóz wędrownych nomadów. Kairuan to jedno z pierwszych miast Afryki Północnej, które trwale opanował islam.Zobaczymy medinę ze słynną Barutą.

-Przejazd do Sousse, zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny.

 Dzień VIII :

-Transfer na lotnisko, wylot do Polski. Dla chętnych możliwość wykupienia tygodniowego pobytu w hotelu w Tunezji.

Cena  zawiera
 • przelot samolotem

 • opłaty paliwowe i lotniskowe

 • transfer lotnisko – hotel – lotnisko

 • zakwaterowanie w hotelach ****

 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

 • wyżywienie HB – szwedzki stół

 • ubezpieczenie KL, NNW i bagaż

 • opieka pilota-przewodnika

Cena nie obejmuje:

– napojów do obiadokolacji

– lunch na trasie objazdu od 3 do 12 Euro (w zależności od miejsca)

– wycieczek fakultatywnych – 35 USD

– ewentualnych napiwków.

REZERWACJA MIEJSC  drogą email

SZCZEGÓŁY WYJAZDU:

 • Biuro Podróży Balkan Express 35-073 Rzeszów ul. Kolejowa 6
 • tel. 17 8521075
 • mgr  BOGDAN KUREK
 • tel. 504 232 238

ZAPRASZAMY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.