GÓRY BARDZKIE – KŁODZKA GÓRA 765 m np

PASMO GÓRSKIE: SUDETY ŚRODKOWE

NAJWYŻSZY SZCZYT – KŁODZKA GÓRA 757 m n p m

25 SZCZYT KORONY GÓR POLSKI

Góry Bardzkie krótko po 1945 także: Góry Bardziańskie – pasmo górskie w Sudetach najdalej wysunięte na wschód w Sudetach Środkowych . Na północnym wschodzie opadają  ku Podgórzu Sudeckiemu, a na południowym zachodzie przechodzą łagodnie w obniżenie Kotliny Kłodzkiej. Na północnym zachodzie graniczą z Górami Sowimi a na południowym wschodzie z Górami Złotymi. Całe pasmo rozdzielone jest  przełomem Nysy Kłodzkiej Przełomem Bardzkim – na dwie części: Grzbiet Zachodni i Grzbiet Wschodni.

Grzbiet Zachodni ma kształt szerokiego i niezbyt wysokiego masywu, najwyższą kulminację stanowi Kortunał (676 m n.p.m.). Grzbiet Wschodni jest wyższy i ma kształt pojedynczego, ostro zarysowanego pasma, najwyższą kulminację tworzy tu Szeroka Góra (765 m n.p.m.) i Kłodzka Góra (757 m n.p.m.) – które w linii prostej są oddalone zaledwie o 450 m, a dzieli je przełęcz pod Kłodzką Górą, będąca węzłem szlaków – i Ostra Góra (752 m n.p.m.). 

KŁODZKA GÓRA i SZEROKA GÓRA

Po długiej podróży z Tarnowa zatrzymujemy się na Przełęczy Kłodzkiej, znajdującej się mniej więcej w połowie drogi między Kłodzkiem i Złotym Stokiem. Jej siodło rozdziela Góry Bardzkie i Góry Złote, a tym samym Sudety Wschodnie i Sudety Środkowe. Dzisiaj kierujemy się w stronę grzbietu Gór Bardzkich, ciągnącego się przez 20 km do Przełęczy Srebrnej znajdującej się na północnym zachodzie, za którą początek ma kolejne górskie pasmo.


OPIS TRASY:

Z Przełęczy Kłodzkiej (482 m n.p.m.) Idziemy niebieskim szlakiem, który przez chwilkę prowadzi łagodnie wznosząca się dróżką leśną, po czym przed nami pojawia się bardzo strome zbocze – rozpoczynamy mozolne, choć niezbyt długie podejście. Po 25 minutach osiągamy szczyt Podzameckiej Kopy 615 m n.p.m, pierwszy od południowo-wschodniej strony szczyt w grzbiecie.

Wkrótce niebieski szlak odchodzi z drogi leśnej na ścieżkę w lewo, wspinającą się na wyraźnie zarysowany wierzchołek Grodziska (734 m n.p.m.). Szlak wiedzie cały czas lasem , droga leśną, którą opuściliśmy biegnie poniżej szczytu Grodziska. Warto wiedzieć, że jest

ona jednym z nielicznych tutaj miejsc widokowych. Widać z niej zbiornik Topole, a na prawo od niego fragment sąsiadującego z nim zbiornika Kozielno, powstałe w wyniku zalania wyrobisk żwirowni spiętrzonymi wodami Nysy Kłodzkiej. Spiętrzenie to ma charakter przeciwpowodziowy, jak też wykorzystywane jest do celów energetycznych. U ujścia obu zbiorników zbudowane są elektrownie wodne. Oba zbiorniki tworzą Zalew Paczkowski. Za Zalewem Paczkowskim widoczne są wiatraki farmy wiatrowej „Lipniki” położonej na terenie gminy Kamiennik. Schodzimy z Grodziska i lekkim podejściem przechodzimy szczyt Jeleniej Kopy (747 m n.p.m.). Dalej łagodnie, wśród wysokich świerków przemieszczamy się na przełęcz Trzy Granice, skąd spokojnie podchodzimy na obniżenie pomiędzy dwoma nieodległymi szczytami Gór Bardzkich. Stoi tu oznaczenie węzła szlaków. Niebieski szlak biegnie dalej grzbietem Gór Bardzkich, natomiast w tym miejscu krzyżuje się on z żółtym szlakiem z Kłodzka. Na węźle szlaków skręcamy w lewo na żółty szlak, który prowadzi nas na szczyt Kłodzkiej Góry.

Zalesiony szczyt Kłodzkiej Góry 765 m n.p.m. zdobywamy .

Kłodzka Góra leży na terenie Gór Bardzkich i tak jak w wypadku Chełmca  jest błędnie postrzegana jako najwyższy szczyt tego pasma. Aktualnie najwyższym szczytem Gór Bardzkich była by Szeroka Góra, która jest o 8 metrów wyższa od Kłodzkiej Góry.

Po krótkiej przerwie na sesję foto w ciągu niespełna 10 minut przemieszczamy się na Szeroką Górę.  Zaskakującą ciekawostką są tutaj dwie tabliczki szczytowe, z których jedna podaje wysokość 770 m n.p.m., a druga 747 m n.p.m. Z najwyższych szczytów Gór Bardzkich wracamy na Przełęcz Kłodzką tą samą drogą, którą tutaj przyszliśmy. Najpierw do węzła szlaku, a potem już niebieskim przemierzając rozległe lasy świerkowe i świerkowo-bukowe.

Była to ciekawa ale i bardzo krótka wędrówka mało uczęszczanymi szlakami Gór Bardzkich.Powoli nasza przygoda turystyczna ze zdobywaniem Korony Gór Polski będzie się kończyć. Pozostało nam jeszcze do opisania zdobycie SKOPCA w GÓRACH KACZAWSKICH .

Do zobaczenia na trasach turystycznych naszych pięknych gór.

Każde wyzwanie bez względu na wiek jest czymś wspaniałym, jednak w wieku 60 + ma ono szczególny wymiar. Przede wszystkim  dlatego, że realizujemy go razem z osobą którą kochamy. Z którą mamy tyle tematów do przedyskutowania a w codziennym życiu często brakuje nam czasu. Przyroda bardzo pozytywnie nastraja tworząc w naszych umysłach pozytywny i jakże miły zamęt. Bardziej zbliżamy się do siebie, wyznaczając kolejne cele zdajemy sobie sprawę z upływającego czasu, dlatego musimy przyspieszyć i realizować nasze kolejne wyzwania traktując to jako ciekawą niespodziankę i przygodę turystyczną.

FOTO: ALA I BOGDAN KUREK

BOGDAN K.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.