RUDAWY JANOWICKIE – SKALNIK 945 m npm

PASMO GÓRSKIE: RUDAWY JANOWICKIE

NAJWYŻSZY SZCZYT: SKALNIK 945 m npm

18 SZCZYT KORONY GÓR POLSKI

RUDAWY JANOWICKIE są niewielkim pasmem górskim położonym w Sudetach Zachodnich. Główny grzbiet pasma rozciąga się od Przełęczy Kowarskiej (727m), po przełom Bobru między Ciechanowicami, a Janowicami Wielkimi. Liczy on około 18 km długości. Przełęcz Rudawska (740m) dzieli główny grzbiet na część północną i południową. W części południowej leży najwyższy szczyt Rudaw Janowickich – Skalnik (945m). Innymi ważniejszymi wzniesieniami w tej części są Rudnik (853m) oraz Bobrzak (839m). Na północy wznosi się Bielec (870m), Dzicza Góra ( 891m) oraz Wołek (878m). Od Dziczej Góry, w kierunku południowo-wschodnim, opada grzbiet łączący się z Masywem Wielkiej Kopy (871m).

W północno-zachodniej części Rudaw Janowickich leżą Góry Strużnickie, ze Świnią Górą (751m) oraz Starościńskimi Skałami. Góry Strużnickie, zwane również Grzbietem Janowickim, łączą się przez Przełęcz Karpnicką z Górami Sokolimi. Najwyższymi i najbardziej znanymi szczytami Gór Sokolich są Krzyżna Góra (654m) oraz Sokolik (642m). U podnóża Krzyżnej Góry znajduje się Schronisko Szwajcarka, które zostało wybudowane w stylu tyrolskim. Bogate w formacje skalne są również Góry Strużnickie.

Do najefektowniejszych skał w tym rejonie należą Piec, Skalny Most oraz Starościńskie Skały. Jedną z bardziej znanych atrakcji Rudaw Janowickich są Kolorowe Jeziorka.Jest to kompleks czterech jeziorek położonych u stóp Wielkiej Kopy, które powstały w miejscach dawnych wyrobisk górniczych. W pobliżu Janowic Wielkich, w północnej części pasma, znajdują się ruiny zamku Bolczów. Grzbiety Rudaw Janowickich stanowią doskonały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Kaczawskie, Karkonosze oraz Góry Izerskie.

Do najbardziej znanych punktów widokowych należą Sokolik, Krzyżna Góra oraz Ostra Mała,stanowiąca południowo-zachodnią kulminację Skalnika.

Skalnik 945 m npm

Skalnik jest najwyższym szczytem Rudaw Janowickich. Posiada on dwa wierzchołki, z których wyższy jest wierzchołek północno-wschodni. Wznosi się on na wysokość 945 metrów i jest całkowicie zalesiony. Główną atrakcją turystyczną jest jednak Ostra Mała (936m), czyli niższy, południowo-zachodni wierzchołek, który zwieńczony jest granitowymi skałkami. Na skałkach znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram w Sudetach.

Najkrótszy szlak na Skalnik prowadzi z Czarnowa, niewielkiej wsi położonej po wschodniej stronie masywu. Najdogodniejszym wariantem od zachodu jest z kolei czerwony szlak z Przełęczy pod Średnicą. Jego przebieg, poza dolnym fragmentem, pokrywa się z żółtym szlakiem z Gruszkowa. Przez Przełęcz pod Średnicą przebiega droga z Kowar do Karpnik, a na samej przełęczy znajduje się parking samochodowy.

Z Przełęczy pod Średnicą czerwony szlak kieruje się leśną drogą ku wschodowi. Mijamy pierwsze, pruskie kamienie przydrożne, które są licznie rozmieszczone przy szlaku, aż do osiągnięcia rozdroża na Wilczysku. Po około 15 minutach z lewej strony dołącza żółty szlak z Gruszkowa. Szlaki wznoszą się równomiernie zalesionymi zboczami Wilczyska, doprowadzając do skrzyżowania przy kamiennej ławce. W prawo odbija tutaj droga pozwalająca na dojście do Starego Traktu Kamiennogórskiego. Powyżej Wilczyska trasa na Skalnik zwraca się na południe, wiodąc do połączenia z zielonym szlakiem z Kowar.

Za rozwidleniem szlaki kierują się północny-wschód i prowadząc stromo do góry doprowadzają do rozdroża pod Ostrą Małą. Dojście z Przełęczy pod Średnicą zajmuje około 75 minut. Żółty i czerwony szlak skręcają tutaj w kierunku Rozdroża pod Bobrzakiem, gdzie żółty szlak odbija na Przełęcz Kowarską, zaś czerwony biegnie dalej do Szarocina. Znaki zielone i niebieskie sprowadzają do Czarnowa,

zaś odnoga niebieskiego szlaku zwracająca się na północny-wschód prowadzi na główny wierzchołek Skalnika. Poniżej rozstaju, przy ścieżce wiodącej do Rozdroża pod Bobrzakiem, znajduje się grupa skalna, zwana Koniami Apokalipsy. Od rozdroża na Ostrą Małą prowadzi wąska ścieżka, a wejście na szczytową skałę odbywa się po kamiennych schodach. Na Ostrej Małej znajduje się punkt widokowy, który został udostępniony przez organizację RGV pod koniec XIX wieku.

Panoramę rozciągającą się ze szczytu Ostrej Małej śmiało można uznać za jedną z najciekawszych w Sudetach. Przepięknie prezentuje się Kotlina Jeleniogórska otoczona od południa Karkonoszami, od zachodu Górami Izerskimi, a od północny Górami Kaczawskimi. Bliższy plan obejmuje Sokoliki oraz zalesioną kopułę Skalnika, z dobrze widocznym gołoborzem położonym na północno-zachodnim zboczu. O ile zdobycie Ostrej Małej zapewnia niezapomniane wrażenia widokowe, o tyle dla celów turystycznych równie ważne jest zdobycie głównego wierzchołka Skalnika. Jest to tym bardziej istotne, że chodzi tu o najwyższy szczyt Rudaw Janowickich, a tym samym szczyt należący do Korony Gór Polski. Od rozdroża pod Ostrą Małą na główny wierzchołek wiedzie niebieski szlak. Trasa prowadzi leśną drogą i zajmuje około 10 minut.

O fakcie, że dotarliśmy do Skalnika informuje jedynie niewielka drewniana tabliczka przymocowana do drzewa, które znajduje się tuż przy drodze. W przeciwieństwie do Ostrej Małej, wyższy wierzchołek jest całkowicie zalesiony. Powrót do Ostrej Małej tą samą drogą. Ewentualnie można kontynuować wędrówkę niebieskim szlakiem w kierunku Starościńskich Skał. Po przerwie wróciliśmy na niebieski szlak. Do najwyższego punktu Rudaw Janowickich doprowadziła nas dobrze wydeptana ścieżka.

Tabliczka informująca o szczycie jest przybita tuż przy szlaku, natomiast najwyższy punkt jest kilkanaście metrów w lewo i jest on zaznaczony kamieniem. Robimy pamiątkowe zdjęcia potwierdzające fakt zdobycia najwyższego szczytu Rudaw Janowickich. Wróciliśmy do Małej Ostrej (935 m) i zmieniliśmy szlak na żółty. Już na samym początku do zobaczenia mamy Konie Apokalipsy. Jest to zgrupowanie skałek, składające się z kilku granitowych ostańców o wysokości dochodzącej do 16 metrów.  Grupę tworzą skały zbudowane z granitu karkonoskiego.

Skałki, ze względu na charakterystyczny kształt, malowniczą formę oraz położenie w Rudawskim Parku Krajobrazowym, stanowią turystyczną ciekawostkę. Swą nazwę zawdzięczają sylwetce przypominającej zarysem konie. Następnie przez około 30 minut schodziliśmy przez las. Po dotarciu na Przełęcz pod Bobrzakiem zmieniliśmy szlak żeby dotrzeć na miejsce parkingowe gdzie pozostawiliśmy nasz samochód. Kończymy naszą kolejną turystyczną przygodę ze zdobywania KGP i myślami jesteśmy już przy kolejnym wyzwaniu. Ponieważ Ala bardzo lubi zbierać grzyby więc nasza wędrówka po Rudawach Janowickich trwała nieco dłużej w rezultacie czego mieliśmy możliwość zjeść wieczorem przygotowany przez Alę świetny sos grzybowy ze świeżym pieczywem popijając  piwem i rozmawiając o kolejnym wyzwaniu turystycznym. 

FOTO-REPORTAŻ: ALA I BOGDAN KUREK

BOGDAN K.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.